scorecardresearch

Dil Bağı Çıkarılması (Lingual Frenektomi) Videosu

0 izlenme
Kategori STÖ
Eklenme Tarihi 5 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
Dil bağı (lingual frenulum)' un kısa olması durumunda (hipertrofik lingual frenulum - Ankiloglossi) dil bağı tedavisi amacıyla dil bağının kesilmesi işlemi yapılmaktadır. Yeni dil bağı sınıflandırılması ve dil bağının kesildikten sonraki iyileşme özellikleri yakın zamanda daha net olarak anlaşılmaya başlanmıştır.
Özelikle dilin alt yüzeyi ile ağız tabanı arasındaki temas noktalarının yeninden yapışarak, dil bağının yeninden yapışması ve serbest dil alanının (dil bağının, dil altındaki ilk başlangıç noktası ile dil ucu arasındaki mesafenin) yeniden kısalması durumu ortaya çıkabilmektedir. Dil bağının kesilmesi işleminde normalde dile paralel olarak dil bağı kesilmektedir. Bu işlem Lingual frenotomi olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerde ofis şartlarında yapılan işlem genellikle bundan ibarettir.
Dil bağı dokusunun çıkarılması durumunda, dil altı ile ağız tabanı arasında, yara uçlarının karşılıklı temas etme olasılığı azalır ve klasik dil bağı kesilmesi işlemine göre yeniden yapışma olasılığını düşürmektedir. Normal dil bağı kesilmesi gibi, bebekler hariç ofis şartlarında kolayca yapılabilir. Bebeklerde, hastanın dilini hareket ettirmesi, ve insizyon yerinin hemostatla işaretlenmesinin zor olması işlemi zorlaştırmaktadır. Arka dil bağı olan hastalarda (submukozal dil bağı, elle muayene ile anlaşılabilen dil bağı) olan hastalarda bu yöntemin uygulanması kolay değildir. Bu nedenle genellikle sadece dil bağının tek insizyonla kesilmesi işlemi yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgileri bulabileceginiz linkler

www.dilbagiameliyati.com//2017/12/dil-baginin-cikarilmasi-lingual-frenektomi.html

www.muratenoz.com/2017/12/dil-bagi-cikarilmasi-lingual-frenektomi.html
Etiketler